Spotkanie kandydatów na rodziców adopcyjnych z dzieckiem to kolejny etap procesu adopcyjnego, który często jest dłuższy od pozostałych etapów, jednak potrzebny, aby oswoić dziecko i przyszłych rodziców z wizją ich przyszłej rodziny.
Po ukończeniu szkolenia następuje tzw. okres oczekiwania, podczas którego kandydaci czekają na przedstawienie informacji o dziecku, które mogliby adoptować. Kiedy pojawi się dziecko do adopcji kandydaci są zapraszani do ośrodka adopcyjnego na spotkanie, podczas którego pracownicy ośrodka przedstawiają osobę dziecka, podstawowe dane o nim, a także mają możliwość wglądu w pełną dokumentację na temat dziecka, tj. opinie psychologa, lekarzy, opis charakteru, wyglądu. Wszystko po to, aby pomóc rodzicom podjąć decyzję o ewentualnym spotkaniu. Zapoznanie z dokumentacją jest konieczne, gdyż pozwala kandydatom dokonać właściwego wyboru bez narażania dziecka na niepotrzebne cierpienia, jakich może doświadczyć w razie ich odmowy.
Gdy kandydaci zaakceptują dziecko, ośrodek adopcyjny aranżuje spotkanie. Na pierwsze spotkanie z dzieckiem kandydaci udają się do miejsca pobytu dziecka np. rodziny zastępczej lub domu dziecka. Spotkanie odbywa się w takich warunkach, aby zapewnić dziecku jak największy komfort.
W spotkaniu uczestniczy oprócz dziecka i kandydatów na rodziców adopcyjnych, także pracownik ośrodka adopcyjnego oraz opiekun prawny dziecka. Pracownicy ośrodków adopcyjnych przed spotkaniem udzielają wskazówek, aby spotkanie przebiegało w warunkach na tyle naturalnych, na ile to możliwe.
Podczas pierwszego spotkania, kandydaci mają możliwość pogłębić informacje przekazane przez ośrodek adopcyjny o dziecku, zadać pytania osobom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dzieckiem. Pierwszy bezpośredni kontakt trwa około godziny, ale zawsze czas i przebieg jest ustalany indywidualnie w zależności od przebiegu spotkania.
Po pierwszym spotkaniu rodzina ma czas na podjęcie decyzji czy chce kontynuować spotkania z dzieckiem i w finale je adoptować. Zazwyczaj jednak, jedno spotkanie nie wystarczy do podjęcia takiej decyzji, gdyż kandydaci na rodziców muszą regularnie odwiedzać placówkę, bawić się z dzieckiem i poznawać je. Ważne, żeby nawiązać więź zanim zabierze się dziecko do domu. Jeśli kandydaci wyrażają chęć kolejnych spotkań z dzieckiem, kolejne terminy uzgadniane są z opiekunami prawnymi dziecka.
apl. adw. Marta Kaczmarek