Urlop ojcowski, w odróżnieniu od urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać wyłącznie adopcyjny ojciec. Urlop taki należy wykorzystać do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Urlop przysługuje w wymiarze 2 tygodni i może zostać podzielony na dwie równe części.
Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego należy złożyć pracodawcy na piśmie w nieprzekraczalnym terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca jest zobowiązany taki wniosek uwzględnić.
Urlop ojcowski może zostać wykorzystany w czasie, gdy matka przebywa na urlopie na warunkach macierzyńskiego.
Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem przysługują rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku do 14 lat. Nie ma tutaj przewidzianych dodatkowych uprawnień, gdy wykorzystywany jest urlop dla pracownika przysposabiającego dziecko. Zwolnienie takie przysługuje w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Do pracownika należy decyzja o sposobie wykorzystania tego uprawnienia. Należy podkreślić, iż z takiego zwolnienia może skorzystać tylko jedno z rodziców.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie od pracy, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
apl. adw. Marta Kaczmarek